Авторът на бестселърите „Надхитрени от случайността“, „Черен лебед“, „Антикрехкост“ и „Skin in the Game“ Насим Никълъс Талеб е може би най-популярният икономически автор днес. Бивш трейдър с повече от 20 годишен стаж, математик-практик и философ неговите лекции, публикации и интервюта се следят от всички, които се интересуват от финанси и практически предприемачески решение. Неговите книги са преведени на 37 езика и до една се радват на огромен успех благодарение на безпощадния му и агресивен тон към всички мултинационални корпорации, банки и бюрократични правителства и институции. Vendcrypto.com Ви представя неговия прочит за криптовалутата Биткойн, даден пред Medium.com.
Биткойн
Предговор към книгата на проф.Сайфдан Амус –„ Стандартът Биткойн: Децентрализираната алтернатова на централната банка“
Може да се провали, но сега знаем как да направим свободна валута*.
Нека проследим логиката на нещата от самото начало. Или по-скоро от края: модерните времена. По времето, когато пиша тези редове, ние сме свидетели на цялостен бунт срещу някои експерти, в области, които са твърде трудни за разбиране, като например макроикономическата действителност, и в които експертът не само не е експерт, но по-лошото, че не го и осъзнава. Това, че предишните ръководители на Федералния резерв, Грийнспан и Бернанке, нямаха достатъчно представа за емпиричната реалност, е нещо, което открихме малко по-късно: можем да правим макроглупости по-дълго време от микроглупости, затова трябва да внимаваме на кого поверяваме вземането на централизирани макро решения.
И което e по-лошо, всички централни банки са работили по един и същ модел, което го прави перфектна монокултура.
В сложната област експертният опит не се концентрира: в естествената реалност нещата функционират разпределено, както Хайек убедително демонстрира. Но Хайек използва идеята за разпределение на познания. Е, изглежда, че дори не се нуждаем от това нещо, наречено познание, за да функционираме добре. Нито пък се нуждаем от рационалност на индивида. Всичко, от което имаме нужда, е структура.
Това не означава, че всички участници прилагат демократично споделяне на решенията. Някой мотивиран участник може непропорционално да премести фигурата (това, което аз наричам на база на моите изследвания като асиметрия на правилото на малцинството). Но всеки участник има възможността да бъде този играч.
И така някак си, при мащабна трансформация, се появява чудодеен ефект: рационалните пазари не изискват от всеки отделен търговец да бъде рационален. Всъщност те работят добре под нулева интелигентност – тълпа с нулева интелигентност, правилно моделирана, функционира по-добре от управление в съветски стил, съставено от максимално интелигентни хора.
Ето защо Биткойн е отлична идея. Тя отговаря на нуждите на сложната система, не защото е криптовалута, а именно защото няма собственик, нито власти, които да решават съдбата й. Тя е собственост на тълпата, нейните потребители. И вече има няколко години опит, достатъчно, за да се превърне в отделен вид сам по себе си.
За да се конкурират, другите криптовалути трябва да имат такова свойство по Хайек, а именно широко разпределение.
Биткойн е валута без правителство. Но можем да попитаме, нима няма злато, сребро и други метали, друг клас валути без правителство? Не съвсем. Когато търгувате със злато, вие търгувате локално в Хонг Конг и в крайна сметка получавате инструмента там, който може да се наложи да преместите в Ню Джърси. Банките контролират играта на попечителските услуги, а правителствата контролират банките (или, по-скоро, банкери и правителствени служители са, казано деликатно, тясно свързани). Така че Биткойн има огромно предимство пред златото при транзакциите: клирингът не изисква специален попечител. Никое правителство не може да контролира какъв код имате в главата си.
И накрая, Биткойн ще мине през затруднения и пикове и спадове. Може да се провали, но след това ще бъде лесно преосмислен, тъй като вече знаем как работи. В сегашното си състояние може да не е удобен за сделки, не е достатъчно добър, за да си купите безкофеиново експресо макиато от местната кафе-верига. Може да е твърде волатилен, за да бъде валута, но засега. Но това е първата органична валута.
Самото му съществуване обаче е застрахователна полица, която ще напомня на правителствата, че последното обективно създание, което може да контролира, а именно валутата, вече не е техен монопол. Това дава на нас, тълпата, застрахователна полица срещу контролирано бъдеще по Оруел.
*Заглавието е на vendcrypto.com
2018-05-26
Публикувани наскоро
Chainalysis: Крипто престъпленията намаляват, но стават по-изтънчени
Докладът на консултантската компания хвърля поглед върху нарастващите предизвикателства в крипто света
Крипто валутиBinance трябва да плати глоба от $4,3 милиарда за изпиране на пари
Като част от споразумение за признаване на вината, плащането на 4,3 милиарда долара на крипто борсата Binance (BNB-USD) беше одобрено от съдия – което го прави едно от най-големите наказателни санкции в историята на САЩ – според доклад на Bloomberg.
Крипто валутиЕвропейският парламент отложи гласуването за въвеждане на MiCA
Регламентът на Европейския съюз за криптовалутите "Markets in Crypto Assets" (MiCA) няма да бъде окончателно гласуван в Европейския парламент до април.
Крипто валути